Forrude udskiftning til BMW 5-Serie

    Forrude udskiftning til BMW 5-Serie koster fra 5.000 kr inkl. moms hos RUDEFIX. Vi kører ud til din adresse i hele Danmark, monterer på 1-2 timer og håndterer forsikringen for dig.

    Pris fra 5.000 kr · mobil service hele Danmark

    Få pris til min 5-Serie

    Se din pris på 30 sekunder

    Indtast nummerplade på forsiden - vi henter bil og forsikring automatisk.

    Få dit tilbud nu

    Pris-eksempler

    Reelle estimater for BMW 5-Serie fra andre bilejere.

    ÅrgangForsikringPris fra
    2018Gjensidige9.820 kr
    2017Alm. Brand8.572 kr
    2022HDI Danmark8.615 kr
    2010GF Forsikring7.266 kr
    2014If7.253 kr
    2015If5.014 kr
    2018If8.916 kr

    Alle priser inkl. moms.

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5-Serie (2018)

    Gjensidige forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: Gjensidige

    9.820 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    oktober 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5-Serie (2017)

    Alm. Brand forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: Alm. Brand

    8.572 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    september 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5-Serie (2022)

    H

    Forsikring: HDI Danmark

    8.615 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    september 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5 Serie (2010)

    GF Forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: GF Forsikring

    7.266 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    Jylland · juli 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5-Serie (2014)

    If forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: If

    7.253 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    Sjælland · maj 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    BMW logo til bestilling af udskiftning af forrude

    BMW 5-Serie (2015)

    If forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: If

    5.014 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    maj 2026

    Forsikringsdækning

    De fleste danske forsikringer dækker forrude udskiftning på din BMW 5-Serie. Vi håndterer kontakten.

    Hvad siger andre kunder?

    “Super service og rigtig flot udført arbejde. Håber ikke at det sker igen, men vil helt sikkert benytte Rudefix igen hvis min forrude revner.”

    Allan

    BMW 5 Serie 2015 Forrude

    Seneste løste sager

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvad koster en ny forrude til en BMW 5-Serie?

    Fra 5.000 kr inkl. moms. Den endelige pris afhænger af rudetype og om bilen kræver ADAS-kalibrering. Indtast din nummerplade for at få et eksakt tilbud.

    Hvor lang tid tager det at skifte forrude på en BMW 5-Serie?

    Typisk 1-2 timer hjemme hos dig. Limen skal hærde efter monteringen, og kræver bilen ADAS-kalibrering, kan det tage lidt længere.

    Skal min BMW 5-Serie kalibreres (ADAS) efter rudeskift?

    Har din BMW 5-Serie kamera eller sensorer ved forruden, skal den ADAS-kalibreres efter rudeskift, så førerassistenterne virker korrekt. Vi udfører kalibreringen som en del af opgaven.

    Dækker forsikringen rudeskift på en BMW 5-Serie?

    De fleste kasko- og glasforsikringer dækker rudeskift, og du betaler typisk kun selvrisiko. Vi håndterer kontakten med dit forsikringsselskab.

    Skal min BMW 5-Serie på værksted, eller kommer I ud til mig?

    Vi kommer til dig - hjem, på arbejde eller hvor det passer. Mobil service dækker hele Danmark, så din BMW 5-Serie skal ikke på værksted.

    Hvad koster det at skifte bagrude på en BMW 5-Serie?

    Vi skifter også bagruder. En bagrude kræver sjældent ADAS-kalibrering og er derfor ofte billigere end en forrude. Indtast nummerpladen for en præcis pris på din BMW 5-Serie.

    Læs også