Forrude udskiftning til Volvo XC40

    Forrude udskiftning til Volvo XC40 koster fra 7.500 kr inkl. moms hos RUDEFIX. Vi kører ud til din adresse i hele Danmark, monterer på 1-2 timer og håndterer forsikringen for dig.

    Pris fra 7.500 kr · mobil service hele Danmark

    Få pris til min XC40

    Se din pris på 30 sekunder

    Indtast nummerplade på forsiden - vi henter bil og forsikring automatisk.

    Få dit tilbud nu

    Pris-eksempler

    Reelle estimater for Volvo XC40 fra andre bilejere.

    ÅrgangForsikringPris fra
    2020Alm. Brand7.670 kr
    2021Euro Insurances7.523 kr
    2023If7.658 kr
    2023Privatsikring7.808 kr
    2020Tryg7.549 kr
    2022GF Forsikring8.292 kr
    2023GF Forsikring7.534 kr

    Alle priser inkl. moms.

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2020)

    Alm. Brand forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: Alm. Brand

    7.670 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    oktober 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2021)

    E

    Forsikring: Euro Insurances

    7.523 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    oktober 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2023)

    If forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: If

    7.658 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    september 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2023)

    P

    Forsikring: Privatsikring

    7.808 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    september 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2020)

    Tryg forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: Tryg

    7.549 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    Sjælland · august 2026

    Udskiftning af forrude

    Endelig pris
    Volvo logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Volvo Xc40 (2022)

    GF Forsikring logo til bestilling af udskiftning af forrude

    Forsikring: GF Forsikring

    8.292 kr

    inkl. moms · forsikringen betaler

    august 2026

    Forrude-Eurocode til Volvo XC40

    Den korrekte forrude identificeres med en Eurocode - glasbranchens fælles ID. Her er koderne for Volvo XC40 efter årgang.

    EurocodeÅrgang fra
    8847AGACMVZ1M2017
    Få pris inkl. montering

    Eurocode er vejledende - bekræft mod bilen før bestilling. Udstyr som regn-/lyssensor, opvarmet forrude eller ADAS-kamera kan ændre den korrekte rude.

    Forsikringsdækning

    De fleste danske forsikringer dækker forrude udskiftning på din Volvo XC40. Vi håndterer kontakten.

    Hvad siger andre kunder?

    “Tak for hurtig ekspedition. De kom på mit arbejde og skiftede forruden. Derfor kan jeg trygt anbefale jer til andre.”

    Peter

    Volvo V50 2006 Forrude skift

    “Det var lettere end jeg lige regnet med, da jeg skulle have isat en ny forrude hos Rudefix”

    Tine

    Volvo V40 2013 Forrude skift

    “Det var let at booke tid, de ringer før de kommer og resultatet blev rigtigt godt.”

    Ole

    Volvo S40 2014 Bagrude

    “Så kom bilen igennem syn og jeg kan kun varmt forslå andre at benytte rudefix”

    Helene

    Volvo S60 2012 Forrude skift

    Seneste løste sager

    Ofte stillede spørgsmål

    Hvad koster en ny forrude til en Volvo XC40?

    Fra 7.500 kr inkl. moms. Den endelige pris afhænger af rudetype og om bilen kræver ADAS-kalibrering. Indtast din nummerplade for at få et eksakt tilbud.

    Hvor lang tid tager det at skifte forrude på en Volvo XC40?

    Typisk 1-2 timer hjemme hos dig. Limen skal hærde efter monteringen, og kræver bilen ADAS-kalibrering, kan det tage lidt længere.

    Skal min Volvo XC40 kalibreres (ADAS) efter rudeskift?

    Har din Volvo XC40 kamera eller sensorer ved forruden, skal den ADAS-kalibreres efter rudeskift, så førerassistenterne virker korrekt. Vi udfører kalibreringen som en del af opgaven.

    Dækker forsikringen rudeskift på en Volvo XC40?

    De fleste kasko- og glasforsikringer dækker rudeskift, og du betaler typisk kun selvrisiko. Vi håndterer kontakten med dit forsikringsselskab.

    Skal min Volvo XC40 på værksted, eller kommer I ud til mig?

    Vi kommer til dig - hjem, på arbejde eller hvor det passer. Mobil service dækker hele Danmark, så din Volvo XC40 skal ikke på værksted.

    Hvad koster det at skifte bagrude på en Volvo XC40?

    Vi skifter også bagruder. En bagrude kræver sjældent ADAS-kalibrering og er derfor ofte billigere end en forrude. Indtast nummerpladen for en præcis pris på din Volvo XC40.

    Læs også